Dziś rozprawimy się z najczęściej powtarzanymi mitami na temat zdrowego odżywiania. Czy można jeść po 18? Czy chleb tuczy? Czy catering dietetyczny to strata pieniędzy? Sprawdźmy jak jest naprawdę!

 

MIT 1. Catering dietetyczny jest drogi

Nic bardziej mylnego!  Warto pamiętać, że catering dietetyczny to nie tylko posiłki z pudełka, ale także:

 • szereg specjalistów, którzy te posiłki komponują pod względem wartości odżywczych oraz oczywiście smaku i wyglądu
 • różnorodność - posiłki z cateringu na dowóz nie mogą się znudzić, codziennie dostajesz coś nowego i zaskakującego, czego być może nie spróbowałbyś gotując samodzielnie
 • wygoda - nie musisz się martwić co ugotujesz na obiad i czy zdążysz zrobić zakupy - wszystko jest już gotowe :)
 • oszczędność czasu (i paradoksalnie pieniędzy) - swój cenny czas możesz w zamian poświęcić na naukę lub nowe, ciekawe projekty. Dodatkowo odpada problem impulsywnych zakupów, kończących się zmarnowanym jedzeniem i produktami, z którymi sami nie wiemy co zrobić :)

Jak widać dieta na dowóz to całe mnóstwo korzyści, które są niewątpliwie warte swojej ceny :)

 

MIT  2. Nie można jeść po 18

Jeść można o każdej porze dnia! Najważniejszą zasadą jest tu niejedzenie na krótko przed snem, ponieważ organizm zamiast na nocnej regeneracji, skupi się na trawieniu. Kolację najlepiej zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać.

 

MIT 3. Chleb i makaron tuczy.

Tuczy nadmiar kalorii. Włączenie w jadłospis pełnoziarnistego pieczywa i makaronu nie tylko nie zrobi nam krzywdy, ale także poprawi pracę naszego układu pokarmowego i  wspomoże odchudzanie za sprawą błonnika pokarmowego.

 

MIT  4. Tłuszcze są niezdrowe

Tłuszcze dzielimy na nasycone i nienasycone (np. popularne omega-3 i omega-6). O ile tych pierwszych powinniśmy unikać, o tyle tłuszcze nienasycone są jak najbardziej wskazane, a całkowita rezygnacja z nich jest wielkim błędem żywieniowym (nawet podczas odchudzania). Tłuszcze są człowiekowi niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, m.in. dlatego że uczestniczą w produkcji hormonów, są składnikiem błon komórkowych czy warunkują prawidłową pracę układu krwionośnego.  Powinniśmy dbać o to, żeby nasza dieta zawierała źródła zdrowego tłuszczu, czyli produkty takie jak:

 • tłuste ryby
 • owoce morza
 • oliwki
 • awokado
 • orzechy
 • nasiona chia i siemię lniane
 • oleje nierafinowane

 

MIT  5. Głodówka to najlepszy sposób na schudnięcie

To chyba najbardziej szkodliwy mit. Głodówka jest najgorszym sposobem na schudnięcie i niemalże gwarantuje nam efekt jojo, utratę mięśni i zrujnowanie zdrowia. W przeciwieństwie do racjonalnej i zbilansowanej diety, głodówka nie uczy zdrowych nawyków i odpowiedniego podejścia do kalorii i makroskładników. Pamiętaj, że najlepszym sposobem na schudnięcie jest po prostu różnorodny, bogaty w nieprzetworzone produkty jadłospis w połączeniu z aktywnością fizyczną.  Jeśli nie wiesz jak zacząć przygodę ze zrzucaniem zbędnych kilogramów, po prostu zaufaj specjalistom z cateringu dietetycznego, którzy zadbają o prawidłowe porcje i skład posiłków.

 

MIT 6. Najlepsza na śniadanie jest owsianka

Jeśli nie lubisz słodkich śniadań - nie zmuszaj się. Każdy organizm jest inny i każdy ma inne potrzeby.  Być może czujesz się znacznie lepiej po śniadaniach na słodko - nie zmieniaj tego pod wpływem mody.

 

MIT 7. Pracując cały dzień nie można jeść zdrowo

Oczywiście, że można! A nawet trzeba :) Rozwiązań jest kilka. Jednym z nich jest samodzielne przygotowywanie szybkich posiłków do pudełek, np. dzień wcześniej w godzinach wieczornych.  Zdrowe gotowanie naprawdę nie jest skomplikowane, wysarczy tylko znaleźć odpowiednie przepisy (np. pełnoziarnisty makaron ze szpinakiem i łososiem czy kasza gryczana z owocami). Drugim, jeszcze łatwiejszym wyjściem jest wykupienie pakietu w cateringu dietetycznym.  Wtedy ktoś przygotuje i spakuje posiłki za nas, a my tylko mamy za zadanie cieszyć się pysznym  jedzeniem na poziomie restauracyjnym. Taka dieta jest nie tylko zdrowa, ale także różnorodna - codziennie możemy liczyć na inny zestaw posiłków, który niejednokrotnie mile nas zaskoczy. Brzmi ciekawie, prawda? :)

 

Przedstawione dzisiaj mity to tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę jest ich o wiele, wiele więcej. Dlatego pamiętajcie że każdą informację czy nowinkę żywieniową warto zweryfikować, żeby nie powielać szkodliwych nawyków czy zachowań.