Odpowiednio dobrana dieta i aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na utrzymanie szczupłej sylwetki i zdrowia. Nie bez powodu tak często podkreśla się, że "jesteś tym, co jesz". Jeśli więc chcesz mieć masę energii i cieszyć się dobrym samopoczuciem, powinieneś wprowadzić kilka istotnych elementów do swojego życia. Jakich? O tym poniżej.

1. Pij dużo wody

Woda ma w organizmie wiele istotnych funkcji - reguluje temperaturę ciała, pełni funkcję ochronną dla mózgu, rdzenia kręgowego oraz gałki ocznej, bierze udział we wszystkich procesach biochemicznych. Woda jest niezbędna do przeżycia, dlatego należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Przyjmuje się że dorosła kobieta powinna wypijać ok. 1,5 l wody dziennie, natomiast mężczyzna 2l. Pamiętaj też, że nie chodzi o to żeby wypić cała butelkę wody naraz - ważne jest, żeby nawadniać się małymi łykami, dzięki czemu woda wchłonie się efektywnie.

 

2. Różnorodna dieta kluczem do szczupłej sylwetki

Zdrowa dieta to podstawa niezbędna do dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Monotonia na talerzu może doprowadzić do niedoborów żywieniowych i wielu chorób. Natomiast odpowiednio dobrany jadłospis bogaty w witaminy i składniki mineralne zmniejsza ryzyko chorób dietozależnych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Jeśli nie wiesz jak komponować posiłki żeby wyciągnąć z nich maksimum składników odżywczych, skorzystaj z pomocy dietetyka lub usług cateringu dietetycznego. Profesjonalna dieta na dowóz gwarantuje różnorodne posiłki - kucharze i dietetycy dobierają jadłospis tak, żeby dania powtarzały się możliwie jak najrzadziej. Każdy posiłek z pudełka jest nie tylko smaczny, ale też zbilansowany pod kątem:

  • białka,
  • tłuszczu,
  • węglowodanów,
  • błonnika,
  • witamin,
  • składników mineralnych.

Catering dietetyczny ułatwia także utrzymanie regularności posiłków, która jest prawie tak samo ważna jak ich odpowiednie zbilansowanie. Dzięki ustaleniu stałych pór posiłków organizm przyzwyczaja się do pewnego rytmu, co powoduje ustabilizowanie metabolizmu i poprawę trawienia.  

 

3. Wprowadź aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna pomaga walczyć się stresem, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zwiększa szansę na długie życie. Wpływa korzystnie na naszą kondycję, wygląd i zdrowie. Pamiętaj, że nawet lekki trening jest lepszy niż żaden. Jeśli sport jest ci obcy - zastosuj metodę małych kroczków. Nie katuj się na siłowni, zacznij od drobnostek - np. zamień windę na schody lub jazdę samochodem na spacer. Z czasem możesz wprowadzić więcej ruchu, aż dojdziesz do optymalnej ilości wysiłku fizycznego.

 

4. Zastąp słodycze owocami i bakaliami

Uwielbiasz słodycze i nie potrafisz z nich zrezygnować? Zastąp je zdrowszymi odpowiednikami.  Słodycze to puste kalorie, nie wnoszące nic wartościowego do naszego organizmu. Natomiast świeże owoce to źródło wielu cennych witamin i przeciwutleniaczy, a bakalie to dawka składników pozytywnie wpływających na pracę mózgu.

 

5. Nie zapominaj o błonniku pokarmowym

Błonnik pokarmowy reguluje pracę jelit, sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu i zwiększa uczucie sytości. Znajdziesz go w owocach, warzywach, kaszach, ciemnym chlebie i makaronie, orzechach i nasionach roślin strączkowych. Specjaliści ds. zdrowego żywienia zalecają dzienne spożycie błonnika na poziomie 20-40 g. 

 

6. Zamień oczyszczone produkty na pełnoziarniste

Produkty oczyszczone (biały ryż, makaron, chleb) są praktycznie bezwartościowe jeśli chodzi o składniki odżywcze, dlatego należy dążyć do zastąpienia ich nieafinowanymi odpowiednikami. Włącz do swojego jadłospisu przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, grube kasze i razowe makarony. Ten pozornie mały krok pozwoli wzbogacić dietę w błonnik, witaminy z grupy B oraz żelazo i magnez.