Stres to plaga dzisiejszych czasów. Stresujemy się wszystkim - korkami, pracą, wystąpieniami publicznymi czy błahostkami, takimi jak rozlana kawa lub poplamiona bluzka. Niestety ciężko jest uniknąć sytuacji, które wywołują rozdrażnienie i niepokój, ale możemy sobie pomagać na wiele innych sposobów. Jednym z nich jest wprowadzenie zdrowych nawyków i urozmaicenie diety w produkty, które pomogą nam zredukować stres.

 

Czy zdrowa dieta może zmniejszać stres?

Prawidłowo skomponowana dieta na stres powinna wykazywać dwojakie działanie. Przede wszystkim musi obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz adrenaliny, a podnosić poziom serotoniny (hormonu szczęścia). Jakie więc konkretnie produkty powinniśmy włączyć do diety kiedy cierpimy na przewlekły stres? Dobrym wyborem będzie pełnoziarniste pieczywo, płatki czy makarony, które dzięki węglowodanom złożonym pobudzają wydzielanie w mózgu serotoniny. Przydatne będą też produkty spożywcze bogate w  witaminy z grupy B - łagodzą napięcie oraz uczestniczą w syntezie serotoniny. Znajdziemy je w drożdżach, produktach zbożowych, rybach, ciemnym pieczywie oraz warzywach zielonych. Wspominając o serotoninie nie sposób pominąć znaczenia tryptofanu. To właśnie z tego aminokwasu powstaje w naszym organizmie serotonina. Najlepsze źródła tryptofanu to sery (np. Brie, Camembert, Cheddar, Edamski), nasiona soi, nasiona słonecznika, pestki dyni, nasiona sezamu, wątróbka, orzechy (najwięcej tryptofanu zawierają migdały) czy kakao.

W kontekście diety antystresowej duże mówi się także o magnezie, który odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego oraz obniża poziom hormonu stresu. Żywność bogata w magnez to głównie produkty zbożowe, nasiona, orzechy oraz warzywa zielone. Jako uzupełnienie diety antystresowej można stosować różnego rodzaju napary. Do zwalczania objawów stresu wykorzystuje się na przykład herbatki z rumianku, melisy, żeń-szenia, lukrecji czy waleriany.

 

Czego unikać w diecie antystresowej?

Warto pamiętać, że wiele produktów spożywczych może nasilać reakcje stresowe. Co więc powinniśmy wykluczyć ze swojej diety? Przede wszystkim używki - niewskazana jest kawa (podnosi poziom kortyzolu) oraz alkohol (niszczy witaminy z grupy B). Unikaj również słodyczy (tych, które zawierają dużo cukru, a mało zdrowego kakao), ponieważ powodują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi i wahania nastroju. Jeśli kupujesz czekoladę, wybieraj dobrej jakości gorzką, z dużą zawartością kakao.

 

Aktywność fizyczna jako uzupełnienie diety

Oprócz odpowiedniego odżywiania świetnym sposobem na zredukowanie stresu jest oczywiście sport. Nie musimy trenować wyczynowo, nawet najmniejsza dawka ruchu wpływa korzystnie na wydzielanie serotoniny i poprawę samopoczucia. Nie bez powodu tak często mówi się o endorfinach biegacza :) Warto uprawiać aktywność fizyczną regularnie, ponieważ im częściej zwiększamy proporcję hormonów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie organizmu do hormonów zaburzających jego gospodarkę, tym mniej podatni jesteśmy na wahania nastroju i stres. Wybierz więc swój ulubiony rodzaj ruchu i czerp z tego jak najwięcej radości.

 

Catering dietetyczny = spokojna głowa i mniej stresu

Skorzystanie z usług cateringu dietetycznego to bardzo dobry sposób na radzenie sobie ze stresującym trybem życia. Co nam daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim mamy mniej na głowie - nie musimy martwić się takimi sprawami jak zakupy czy przygotowywanie obiadu po męczącym dniu. Zamiast tego możemy relaksować się przy pysznych posiłkach przygotowanych przez kucharzy z cateringu. Mamy więcej wolnego czasu, który możemy spożytkować np. na jogę czy inne zajęcia, które przynoszą nam odprężenie. Warto rozważyć wykupienie diety w cateringu na dowóz, szczególnie jeśli żyjemy szybko i zwyczajnie nie mamy czasu zaprzątać sobie głowy gotowaniem zdrowych posiłków. Dieta na dowóz ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę -  dania są komponowane przez dietetyka tak, żeby zawierały w odpowiednich proporcjach witaminy, składniki mineralne czy zdrowe tłuszcze. To oznacza, że znajdziemy w nich wszystkie składniki, które zostały wymienione w dzisiejszym artykule jako sprzymierzeńcy w walce ze stresem. Dostajemy więc pełnowartościowe posiłki prosto do domu, a nasze życie staje się nie tylko łatwiejsze, ale też smaczniejsze ;)